Podpisanie ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego zapoczątkowało cały cykl zadań wdrażających reformę ustroju szkolnego. Główne założenia reformy dotyczyły tworzenia i funkcjonowania sześcioletnich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z przepisami ustawy zmiany dotyczące szkół podstawowych i gimnazjów miały wejść w życie od 1 września 1999 r.

18 lutego 1999 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie odbyło się zebranie rodziców i nauczycieli z udziałem władz miasta z Burmistrzem Leszkiem Struzińskim na czele. W trakcie spotkania postulowano powolne wygaszanie Szkoły Podstawowej Nr 1 z równoległym tworzeniem w jej miejscu Gimnazjum Nr 1. W efekcie podjętych działań, 12 marca 1999 r. Rada Miejska w Działdowie podjęła historyczną uchwałę o założeniu z dniem 1 września 1999 r. Gimnazjum Nr 1 na bazie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie oraz nadaniu nowej szkole Statutu (Uchwala Nr IV/30/99).

W przededniu historycznego rozpoczęcia roku szkolnego została odprawiona uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji nauczycieli, uczniów i rodziców Gimnazjum Nr 1 w Działdowie. W trakcie uroczystości liturgicznych ks. proboszcz Henryk Jędrzyński poświęcił krzyż przyniesiony przez młodzież, który został zawieszony w jednej z szkolnych pracowni. Właściwa inauguracja roku szkolnego w Gimnazjum Nr 1 w Działdowie odbyła się 1 września 1999 r. o godz. 8.30. Naukę w nowej szkole rozpoczęło ogółem 164 uczniów, w tym dziewcząt 93, chłopców 71. Obok mieszkańców Działdowa w szkole naukę rozpoczęli uczniowie dojeżdżający i dochodzący z Księżego Dworu (1), Rudolfowa (1), Kisin (3), Mansfeld (3), Gralewa (2) i Żabin (1). Pierwszą Radę Pedagogiczną tworzyło 22 nauczycieli, z czego tylko 9 pełnozatrudnionych. Z pierwszego składu nauczycielskiego do dnia dzisiejszego pracuje jedynie 8 osób.

Wiadomości działają w oparciu o system CMS Webman