Wymiana ze szkołą w Spremberg

jedynkaW maju młodzież Gimnazjum nr 1 z Odziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie uczestniczyła w kolejnej wymianie międzynarodowej z uczniami ze szkoły w niemieckim Spremberg. W wizycie brało udział dziewiętnastu uczniów, którzy poprzez obcowanie z językiem niemieckim na co dzień mieli możliwość przełamania bariery językowej.

Wymiana rozpoczęła się miłym akcentem. Nauczycieli i polską młodzież przywitała burmistrz miasta oraz lokalny artysta, który opowiedział historię miasteczka. Następnie uczniowie zostali zakwaterowani do swoich partnerskich rodzin. Większość z nich znała się już poprzez liczne kontakty poprzez media społecznościowe. Niemieccy nauczyciele przygotowali szereg atrakcji. Przez dwa dni niemieccy i polscy gimnazjaliści brali udział w zajęciach integracyjno – językowych w ośrodku wypoczynkowym, gdzie mogli poznać kulturę, obyczaje i kuchnię regionu. Główna atrakcją wymiany było zwiedzanie Drezna. Młodzież uczestniczyła w koncercie organowym w jednym z kościołów prawosławnych, który historycznie związany był z Polską. Wielkim zainteresowaniem cieszył się późnobarokowy zespół architektoniczny – Zwinger. Zwieńczeniem pięciodniowej wycieczki była wizyta w kompleksie basenów Tropical Island.

Organizacja takiej wymiany wymagała dużo pracy i zaangażowania zarówno ze strony nauczycieli, uczniów jak i rodziców. Jednak zadowolenie i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników zrekompensował włożony trud.

Z pewnością pobyt uczniów w Niemczech zmotywował polskich uczestników do doskonalenia umiejętności językowych oraz zwalczania stereotypów.

admin2, 05-06-2017, odsłon: 170