Wizyta w niemieckiej szkole w Spremberg

Wymiana SprembergW dniach 26-30 września 2011 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej i odwiedzili swoich kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Spremberg. Nasza młodzież wraz z opiekunami przez tydzień mieszkała w domach niemieckich kolegów.

Podczas trwania wymiany uczestnicy mieli okazję zwiedzić Berlin i Spremberg z okolicami. Najwięcej atrakcji dostarczyła uczniom wizyta w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. W pobliskiej stadninie koni czekały na nich przejażdżki konne oraz przejażdżki bryczką. Młodzież uczestniczyła również w spływie kajakowym rzeką Spree. Oprócz atrakcji turystycznych nasi gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez nauczycieli niemieckich, zajęciach sportowych oraz korzystali z pracowni komputerowej. Ostatnim punktem wizyty był pożegnalny grill i dyskoteka.
Nasza współpraca polsko-niemiecka jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, naszego gimnazjum oraz rodziców. Zaangażowanie i zadowolenie uczniów biorących udział w wymianie motywuje nas do kontynuowania współpracy ze szkołą w Spremberg. Realizacja programu stwarza możliwość poznania kultury, obyczajów i historii naszego zachodniego sąsiada. Daje również możliwość zaprezentowania dziedzictwa kulturowego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Warmii i Mazur. Pobyt w domach niemieckich kolegów  motywuje młodzież do nauki języków obcych i daje możliwość porozumiewania się nimi w życiu codziennym. Wspólne spotkania kształtują postawę tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.
Współpraca ze szkołą w Spremberg została zapoczątkowana przez nauczycieli języka niemieckiego p. Anetę Wojsyk-Cepowicz i p. Małgorzatę Powodzińską. W trakcie pobytu w Niemczech młodzieżą opiekował się również p. Andrzej Tomporowski. Nauczycielom i młodzieży życzymy kolejnych udanych wyjazdów.

Zobacz galerię zdjęć  (12)

admin, 12-10-2011, odsłon: 1070