Wizyta gości z Dobrzynia

jedynkaW minionym tygodniu w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie gościli uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły partnerskiej z Dobrzynia nad Wisłą. Gimnazjaliści z Kujaw byli w naszej szkole już po raz drugi.

Pierwsza wizyta obyła się w 2014 roku i zakończyła się rewizytą naszej młodzieży w malowniczo położonym miasteczku niedaleko Zelewu Włocławskiego. Gimnazjaliści mili okazję poznać historię miasta, uczestniczyli w przygotowanych przez miejscowe gimnazjum zajęciach. Zapoznali się z legendą o pierwszej polskiej studentce Nawojce, która według podań pochodziła właśnie z Dobrzynia nad Wisłą.  Działdowscy gimnazjaliści uczestniczyli również w zajęciach windsurfingu, z którego słynie ten region. Mieli okazję zobaczyć, jak przygotowuje się dobrzyński klub, z którego pochodzi dwukrotny olimpijczyk – Łukasz Przybytek.

Spotkania te tak się spodobały młodzieży i nauczycielom, iż postanowiliśmy nawiązać stałą współpracę partnerską z dobrzyńskim gimnazjum.

Postanowiliśmy przybliżyć gościom nie tylko atrakcyjną placówkę, ale również walory naszej malowniczej miejscowości. W trakcie pobytu dobrzyńska młodzież miała okazję uczestniczyć w montażu słowno – muzycznym z okazji  XVI Dnia Papieskiego przygotowanym przez panią Mariolę Chabińską oraz młodzież naszej szkoły. Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje talenty instrumentalne, jaki i wokalne. Po apelu czekała na gości słodka przekąska. Gimnazjaliści zwiedzili budynek szkoły, po czym udali się na lekcje przygotowane przez panie E. Michalską, W. Brzozowską oraz A. Wojsyk – Cepowicz. Nauczycielki  zaprezentowały innowacyjne metody pracy oraz nowe techniki wykorzystywane w procesie edukacyjnym.

Po  zajęciach udaliśmy się na spacer po naszym mieście. Zwiedzili Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, dziedziniec zamku, park Jana Pawła II. Na koniec wizyty goście bawili się w kręgielni. Uczniom bardzo podobało się nasza stuletnia szkoła, podziwiali tradycje i obyczaje gimnazjum, panujące wśród naszej młodzieży. Miasto również wzbudziło w nich nieskrywany zachwyt.

Na wiosnę 2017 roku planowana jest rewizyta w partnerskim gimnazjum. Sądzimy, że projekt ten przyniesie wymianę ciekawych doświadczeń, promowanie działalności edukacyjnej obu szkół oraz promocję miasta. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu historii i kultury średniowieczyzna na ziemiach polskich, gdyż oba miasta łączy tradycja jagiełłowa.

Emilia Michalska

admin2, 03-11-2016, odsłon: 789