Rekolekcje wielkopostne

jedynkaW dniach od 27-29 marca młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych prowadzonych przez Ks. Pawła Kotlińskiego ze Zgromadzenia Salezjańskiego.

Przez trzy dni, o godz. 8.00 rano, uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej z nauką rekolekcyjną. Podczas kazań zostali zachęceni, by w swoim życiu pozbyć się tego co ich zniewala, co jakby zaśmieca ich wnętrza i poprzez sakrament pokuty i pojednania, z Jezusem, zacząć wszystko od nowa. Aby głębiej przeżyć ten czas, w czasie Eucharystii włączyli się także w posługi liturgiczne- czytali Pismo Święte, modlitwę wiernych, komentarze, a także przygotowali i przynieśli dary.

Pierwszego dnia rekolekcji, po spotkaniu w kościele, uczniowie klas pierwszych pisali „Konkurs Biblijny” sprawdzający ich wiedzę religijną oraz wiedzę z Pisma Świętego. Następnie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, które prowadził Pan Andrzej Piasecki z Gdańska. Mówił on o negatywnym wpływie narkotyków i dopalaczy. Młodzież, zakładając gogle wykorzystywane w profilaktyce antyalkoholowej, mogła pod opieką prowadzącego zajęcia spróbować jazdy na quadach. Dla niektórych osób było wielkim zaskoczeniem, że ich koncentracja, opanowanie i widzenie wielu przedmiotów było zaburzone. Młodzież obejrzała również film, który pokazywał zachowanie się i reakcje młodych ludzi po zażyciu dopalaczy oraz jakie mogą być skutki brania używek.

Klasy trzecie, w tym dniu, uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami szkół średnich. Zapoznały się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych, aby wybrać właściwą i od września rozpocząć naukę w wymarzonej przez siebie placówce.

28 marca, po spotkaniu w Kościele, uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach pt.: ”Komunikacja rówieśnicza”. Zajęcia prowadzone były przez Panie z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Działdowie - Natalię Tomczak i Ewelinę Panek. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z komunikacją werbalną i niewerbalną. Uczestniczyła w zabawach komunikacyjnych. Ćwiczenia te doskonaliły m.in. zdolność aktywnego słuchania, a także pozwoliły poznać komunikaty: „TY”, „JA”. Dzięki tym zajęciom uczniowie nauczyli się w jaki sposób prawidłowo kształtować relacje z rówieśnikami oraz jak właściwie porozumiewać się z bliskimi.

Trzeciego dnia rekolekcji, uczniowie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz z nowym nastawieniem do życia, w czwartek powrócili na zajęcia.

Mariola Chabińska

admin2, 04-04-2017, odsłon: 482