Nasze miasto i szkoła podczas wymiany zagranicznej

jedynkaW Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie w dniach 14-18 maja odbyła się wizyta dziewiętnastu niemieckich uczniów i dwóch opiekunów ze szkoły partnerskiej BOS ze Spremberg.

Uczniowie w ramach wymiany mieli okazję nawiązać nowe kontakty oraz zwiedzić wiele ciekawych miejsc naszego regionu.  Po przyjeździe goście zostali powitani polskich uczniów i  ich rodziców, potem odpoczywali po długiej podróży u rodzin. Następnego dnia odbyła się wycieczka do Torunia, gdzie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, odwiedziliśmy toruńskie planetarium oraz Muzeum Piernika. Wieczorem na Wielkiej Żuławie spędziliśmy wspólnie czas przy kolacji, grach i zabawach integracyjnych. W środę po śniadaniu i przeprawie promem na ląd spacerowaliśmy nad jeziorem w Iławie oraz wróciliśmy pociągiem do Działdowa. Popołudniu w MDK-u odbyły się również zajęcia integracyjne, quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i Polsce oraz projekcja filmu w języku niemieckim.  Kolejny dzień to dzień projektów i zajęć w naszej szkole oraz zapoznanie niemieckich gości z budynkiem szkoły, kompleksem sportowym i gronem pedagogicznym. Po zajęciach wspólnie zwiedziliśmy firmę Dekorglass, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Razem bawiliśmy się na kręgielni. Organizacja takiej wymiany wymaga dużo pracy i zaangażowania zarówno ze strony nauczycieli, uczniów i rodziców. Jednak zadowolenie i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników rekompensują włożony trud. To przedsięwzięcie nie zostałoby zorganizowane bez wsparcia finansowego rodziców i instytucji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - powiedziały organizatorki - Aneta Wojsyk- Cepowicz i Małgorzata Powodzińska.

Z pewnością pobyt uczniów niemieckich w Polsce zmotywował naszą młodzież  do doskonalenia umiejętności językowych oraz zwalczania stereotypów.

admin2, 06-06-2018, odsłon: 133